• Aktualia
  • Botanica z dwoma nagrodami Green Building Awards 2019
  • Aktualia
  • Botanica z dwoma nagrodami Green Building Awards 2019

Botanica z dwoma nagrodami Green Building Awards 2019

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego wytypowało Botanice Jelitkowo jako „Najlepszą ekologiczna zabudowę mieszkaniową wielorodzinną”. Decyzja jury została podsumowana następującymi słowami:

„Botanica Jelitkowo wyróżnia się tworzeniem zielonych, integrujących mieszkańców przestrzeni oraz stosowaniem surowych naturalnych wykończeń i wyposażenia. Nawiązuje do potrzeby kontaktu człowieka z naturą i przeniesienia jej także do wnętrza budynku. Wyraźnie wybija się tu dbałość o odprowadzenie wody deszczowej z nawierzchni utwardzonych w kierunku zieleni, zamiast do kanalizacji, dzięki czemu woda jest zatrzymywana przez rośliny. W otoczeniu budynku znajduje się wiele krzewów i bylin, a na każdej części budynku zaprojektowano dachy zielone. Do wszystkich wykończeń pomieszczeń zastosowano naturalne drewno, surową stal ocynkowaną, do wykonania elewacji wykorzystano cegłę klinkierową, a do ścian, murków i schodów terenowych – surowy beton. Takie podejście nie tylko redukuje zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku, ale także podkreśla i ułatwia kontakt z naturą.”

Cieszymy się, że nasz projekt został doceniony w tak prestiżowym konkursie, jakim jest Green Building Awards.

Kolejna nagroda, którą może się cieszyć Botanica i jej twórcy, to ta z kategorii „Najlepsze zrównoważone wnętrze” dla strefy fitness, którą zaprojektowało studio LOFT Magdaleny Adamus. W decyzji jury pisze o wnętrzu tak:

„Botanica Jelitkowo wyróżnia się pomieszczeniami zdrowymi, naturalnymi, ułatwiającymi kontakt z naturą na zewnątrz i wprowadzoną do wnętrz. Strefa fitness to jedna z przestrzeni spełniających tu funkcję zarówno relaksacyjną, jak i społeczną. Z jej okien rozciąga się niepowtarzalny widok na rozbudowany obszar zielony. Zastosowano tu naturalne, przyjazne wykończenie pomieszczeń, nie emitujące do powietrza szkodliwych zanieczyszczeń. To miejsce piękne, eleganckie i zdrowe.”